Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 27/01/2023 |
Aleteia logo
For Her
separateurCreated with Sketch.

Jola Szymańska: Prześwit z krainy katoliczki, ateistki i chudej

Uśmiechnięta Jola Szymańska

fot. Marek Straszewski

Jola Szymańska - 30.03.17

O moim sekretnym życiu w świecie Agaty Kuleszy, Izy Kuny i Agaty Buzek.

Savez-vous que Aleteia ne peut vivre que grâce à la générosité de ses lecteurs
JE DONNE
Aleteia a vraiment besoin de vous

Za górami, za lasami, milionem komentarzy i tysiącem błyskotliwie złośliwych ripost istnieje wspaniała kraina. Kremowe piwo z Pubu pod Trzema Miotłami popija się tam wiśniówką babci, a lekturę futurystycznych kryminałów przeplata Baczyńskim. Ludzie przyjaźnią się ze względu na intuicyjne sympatie i empatie. Zupełnie swobodnie i otwarcie pozwalają sobie na różnice poglądów, nie starając się być ani śmiertelnie, ani poważni.

Proces trwa

Niełatwo dziś ujrzeć choć skrawek tego świata. Telewizje, radia i fanpage przekonują, że jesteśmy stronami procesu o ustalenie status quo określonego zestawu domysłów i skojarzeń. Rozprawy rozgrywają się na forach portali i w studenckich kawiarniach, przy świątecznych pieczeniach i nad wódką z ogórkiem. Przesłuchania świadków i inne środki dowodowe (krzyż nad drzwiami, czarno-białe zdjęcie, zbyt otwarte pytanie, zadane znajomym na Facebooku) badane są cały czas. Tysiące sędziów i prokuratorów codzień wydaje setki wyroków, bez apelacji. Bez wznowień postępowania. Z wewnętrzną pewnością.

I tylko czasem ktoś przełączy telewizyjny kanał z jednego na drugi, albo z drugiego na pierwszy. Obruszy się, zdziwi. Wyłączy. Albo trafi na prześwit z drugiego końca „solidarności”.

Nie, wcale sobie nie żartuję. Uświadomiłam to sobie kilka dni temu.

Akurat wpadłam w sieci na film, w którym Agata Kulesza odbiera nagrodę Orła 2017 za „Najlepszą drugoplanową rolę kobiecą”. Należę do bractwa honorowych nieposiadaczy telewizora, ale filmowe gale oglądam bardzo chętnie. Nawet, jeżeli ku mojemu rozczarowaniu nie prowadzi ich Maciej Stuhr. To jedne z niewielu okazji, żeby usłyszeć, co szczerze mają do powiedzenia znani ludzie.

Kuna brzydzi się przyrodą

Tym razem obok Agaty Kuleszy stały murem Iza Kuna i Agata Buzek. Wszystkie trzy były nominowane w tej samej kategorii, a laureatka odczytała ich wspólnie przygotowaną deklarację:

Wszystkie trzy jesteśmy ambitne i mamy nerwicę. Kulesza jest katoliczką, Kuna jest ateistką, a Buzek jest chuda. Kuna ma dwoje dzieci, Kulesza jedno, a Buzek jest córką premiera. Buzek nie je mięsa, Kuleszy ścięli drzewo i płakała jak nigdy w filmie, a Kuna brzydzi się przyrodą. I mimo tych różnic i tego, że dzisiaj tylko jedna z nas dostała Orła, będziemy nadal pracować, szanować się, sprzeczać i spotykać w domu Agaty Kuleszy

Ten występ warto zobaczyć, bo suchy tekst nie odda jego humoru i lekkości. I może to proste, może oczywiste, ale przypomniałam sobie, w jakim świecie żyję. Nie ma w nim wyścigu, szufladek i tanich gierek. Nie ma też wierzących i niewierzących, grubych i chudych, modnych i niemodnych. Są znajomi i przyjaciele, trzymani w sercu za obecność, uśmiechy i rozmowy.

Wracamy?

Niby taka oczywistość, a czasem mam wrażenie, że nie powinnam mówić o tym głośno. Że przyjaźń katolicko-feministyczna to śmiertelny grzech. Że nie wolno mi serdecznie kolegować się z niewierzącymi, ani podziwiać nazwisk bez koloratki. Że wisi nade mną wyrok podziemnego wojska. Orzeczenie kary duchowej banicji na 25 lat.

A tu nic. Idzie wiosna. Piknik z odmienną ideowo przyjaciółką znów zakończy się śmiechem i malinowymi lodami, a wiersz świeckiej poetki przypomni mi, że to wszystko od Boga. Już kilka razy przekonałam się, że On też nie lubi granic.

Tags:
kobietypomocprzyjaźń
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!