Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Papież zadzwonił do ofiary molestowania. „Telefon Franciszka przywrócił mi wiarę i nadzieję”

web-pope-francis-rufino-varela-mazur-catholicnews-org-uk-facebook-rufino-varela

Esteban Pittaro - 18.02.17

Papież Franciszek zadzwonił z Rzymu do Rufino Varely, ofiary molestowania seksualnego.

Rufino Varela (52 l.) czekał przy szkolnych drzwiach na swoją córkę, kiedy nagle zadzwonił telefon. Po drugiej stronie usłyszał… papieża Franciszka, który dowiedział się od kuzyna Rufino o tym, że mężczyzna był w dzieciństwie molestowany, co zresztą ujawnił publicznie w grudniu zeszłego roku.

Varela wyjawił wtedy, że czterdzieści lat wcześniej – po tym, jak zwierzył się księdzu ze swojej szkoły, że był molestowany w domu przez majstra – także ten duchowny zaczął go wykorzystywać seksualnie. Miało to miejsce w Cardinal Newman College w Buenos Aires.

Mężczyzna relacjonował na swoim profilu na Facebooku, że podczas rozmowy telefonicznej papież Franciszek wysłuchał go, poprosił w imieniu Kościoła o przebaczenie, a także przez kilka minut mówił o rzeczach, które Rufino chce zachować w sercu dla siebie. Mężczyzna napisał również, że Ojciec Święty przywrócił mu „wiarę i nadzieję”.

Varela, po tym jak ujawnił swoją historię, uruchomił kampanię przeciwko molestowaniu i znęcaniu się nad dziećmi. W rozmowie telefonicznej z „Crusade Francisca” wyjaśniał: „Jestem świadomy tego, że walka przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu powinna być prowadzona bez nienawiści czy chęci zemsty, ale za to niezłomnie, z ogromny przekonaniem, a przede wszystkim z cierpliwością”.

W ramach kampanii Varela udzielił wywiadów różnym mediom, opowiadając o tym, co wydarzyło się w jego życiu w 1977 roku, jak i próbując ustalić, czy inne osoby także nie padły ofiarą cynicznego duchownego. Mężczyzna chce również w ten sposób podnosić społeczną świadomość, że istnieje ogromna potrzeba zwalczania – na wszystkich możliwych poziomach – wykorzystywania dzieci.

Franciszek z ogromną pokorą, z wielkością prosił mnie w imieniu Kościoła o przebaczenie i zachęcał, żebym stał się silnym spoiwem, które pomoże znowu zjednoczyć ten przerwany łańcuch. Czuję wielkie pragnienie, aby stać się takim spoiwem”, napisał Varela na swoim profilu na Facebooku.

Tekst ukazał się w hiszpańskiej wersji portalu Aleteia

Tags:
komunikacjamolestowaniepapież Franciszektechnologia
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail