Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 23/07/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Co porabia anioł stróż po naszej śmierci?

web-aniol-lew-pomnik-rzezba-nuda-marta-trivino-flickr-cc

Marta Triviño/Flickr

Antonio Maria Cardenas - 19.01.17

Misja Twojego anioła stróża nie kończy się wraz z Twoją śmiercią. Fascynujące może być odkrywanie, co on dla nas robi po przejściu na tamtą stronę.

Katechizm Kościoła katolickiego w punkcie 336 odnoszącym się do świętych aniołów uczy: „Życie ludzkie od dzieciństwa aż do zgonu jest otoczone opieką i wstawiennictwem aniołów”.

Stąd wniosek, że każda osoba jest chroniona i pilnowana przez swojego anioła, nawet w momencie śmierci. Aniołowie nie towarzyszą nam więc jedynie w tym życiu, lecz ich działanie obejmuje także naszą śmierć, nasze przejście do życia wiecznego.
Czytaj także:
Twój Anioł Stróż – prywatny ochroniarz?

Misja anioła stróża

Aby zrozumieć związek łączący aniołów z ludźmi w chwili ich przejścia na drugi świat, warto sobie uświadomić, że aniołowie są „posłanymi na pomoc tym, którzy mają posiąść zbawienie” (Hbr 1,14).

Podstawową misją anioła stróża jest zbawienie istoty ludzkiej, udzielanie jej pomocy, aby weszła w życie jedności z Bogiem. W tej właśnie misji zawiera się towarzyszenie duszom w chwili śmierci, w momencie ich stawania w obliczu Boga.

Ojcowie Kościoła podkreślają szczególną misję aniołów, jaką ci odgrywają, towarzysząc duszom w godzinie śmierci i chroniąc je przed ostatnimi atakami demonów. Święty Ludwik Gonzaga (1568-1591) uczy, że w chwili, kiedy dusza opuszcza ciało, jest wspierana i pocieszana przez swego anioła stróża, aby z ufnością mogła się stawić na Bożym sądzie.

Według świętego anioł ukazuje zasługi Chrystusa, aby na nich mogła się wesprzeć dusza w chwili swego osobistego sądu. Po wydaniu przez Boskiego Sędziego wyroku, jeśli dusza jest skierowana do czyśćca, jej anioł stróż często ją tam nawiedza, pociesza ją i podnosi na duchu, zanosi modlitwy odmawiane w jej intencji i zapewnia o przyszłym wyzwoleniu. Misja aniołów stróżów trwa do momentu zjednoczenia duszy z Bogiem.
Czytaj także:
Ojciec Pio radzi, jak obchodzić się z aniołem stróżem

Zanosi modlitwy żyjących

Należy pamiętać, że po śmierci czeka nas osobisty sąd, podczas którego dusza – stojąca w obliczu Boga – może wybrać między otwarciem się na Bożą miłość a definitywnym odrzuceniem Jego miłości i przebaczenia, odrzucając tym samym na zawsze radosną komunię z Nim (por. Jan Paweł II, audiencja generalna z 4 sierpnia 1999).

Jeśli dusza decyduje się na komunię z Bogiem, jej anioł połączy się z nią, aby wiecznie wyśpiewywać chwałę Bogu. Jeśli dusza musi przejść przez czyściec, jej anioł wstawia się za nią u Bożego tronu i szuka dla niej pomocy wśród ludzi na ziemi, zanosząc swemu podopiecznemu ich modlitwy. W ten sposób pomaga duszy jak najszybciej opuścić czyściec.

Dusze, które zdecydowałyby się na definitywne odrzucenie miłości i przebaczenia Boga, odrzuciłyby również wieczną przyjaźń swego anioła stróża. W tym okropnym wydarzeniu anioł wychwala sprawiedliwość i świętość Boga.

Nie zapominajmy, że możemy się łączyć we wstawiennictwie z aniołami naszych ukochanych zmarłych, aby zanieśli nasze modlitwy przed Boży tron i aby Pan okazał im swe miłosierdzie.


MĘŻCZYZNA W CIENIU

Czytaj także:
Szukasz męskiej inspiracji? Podpytaj swojego Anioła Stróża! On już swoje przeżył…

Tekst ukazał się w portugalskiej edycji Aletei

Tags:
aniołczyściecniebośmierć
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail