Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 23/07/2024 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Najstarsza, najbardziej kompletna wersja Ewangelii znajduje się w… Etiopii!

tumblr_n9ygu2calk1tndp2qo7_500

Daniel Esparza - 12.01.17

Tak zwane Ewangelie Garimy pochodzą z okresu pomiędzy 330 a 650 rokiem. Ocalały, przez wieki ukryte w etiopskim klasztorze.

Ewangelie Garimy

Ewangelie Garimy – czyli dwa kodeksy zawierajace cztery Ewangelie zapisane w języku etiopskim, a do tego pięknie zilustrowane – zawdzięczają swoją nazwę mnichowi abbie Garimie, który przybył do Etiopii z Konstantynopola w 494 roku.

Legenda głosi, że mnich sporządził kopie Ewangelii w ciągu jednego dnia, ponieważ Bóg – widząc gorliwość zakonnika – opóźnił zachód słońca, aby ten mógł dokończyć pracę. Ten niewiarygodny relikt jest przechowywany w klasztorze Garima, w pobliżu miasta Adua w północnej Etiopii, na wysokości 2133 metrów.

Najstarsza Ewangelia w Etiopii

Fakt przetrwania ksiąg jest jeszcze bardziej zaskakujący, jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie wydarzenia historyczne z tego tak długiego okresu: wielokrotne inwazje na Etiopię oraz pożar w 1930 roku, który zniszczył przyklasztorny kościół.

Nie jest prawdą, że teksty te zostały zapomniane lub były nieznane. Przeciwnie – od lat 50. XX wieku często wspominali je podróżnicy (zwłaszcza brytyjska historyk sztuki Beatrice Playne), ale uważano, że pochodzą najwcześniej z XI wieku. Datowanie węglowe wskazało jednak okres między 330 a 650 rokiem, co może pokrywać się z datą przybycia abby Garimy do Etiopii.
Czytaj także:
Bazylika z IV wieku… na dnie jeziora. Coś pięknego!


Shlomit Weksler-Bdolah stamped piece of clay from the First Jewish Temple

Czytaj także:
Cenne odkrycie pod Ścianą Płaczu potwierdza zapisy biblijne
Czytaj także:
Biblia, która wyłoniła się spod gruzów World Trade Center

Tags:
archeologiaewangelia
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail