Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

7 objawień Matki Bożej na świecie. Co chce nam przekazać Maryja?

23998lpr_848f88a1efeeae0

© Antoine Mekary / ALETEIA

Diane Montagna - 11.01.17

Wiek XX był bogaty w doniesienia o objawieniach Maryi, zaczynając od Jej ukazania się w portugalskiej Fatimie, po mniej znane, ale równie doniosłe objawienia w Kibeho (Rwanda) czy w Akita (Japonia).

Objawienia maryjne – jak zazwyczaj wyglądają

Matka Boża odwiedziła w ciągu dziejów rodzaj ludzki w różnych miejscach naszego globu.

W większości przypadków objawień maryjnych widzenia Najświętszej Panienki dostępuje tylko jedna osoba lub kilkoro ludzi, przeważnie dzieci; początkowo opisują Zjawiającą się jako „Panią”. Jest jednak kilka wyjątków, jak na przykład objawienie w Zeitoun, w Egipcie, gdzie Maryję widziały tysiące ludzi: katolicy, prawosławni, protestanci, muzułmanie, a także niewierzący.


FIGURA MARYI

Czytaj także:
Objawienia prywatne. Bóg już powiedział o sobie wszystko, a jednak zdarzają się wizje. Dlaczego?

Według doktryny Kościoła katolickiego era „publicznych objawień” zakończyła się wraz ze śmiercią ostatniego apostoła. Zatem każde objawienie maryjne, kiedy zostanie już uznane przez władze kościelne za autentyczne, jest uznawane za objawienie prywatne. Jeśli chodzi o takie objawienia, „Katechizm Kościoła katolickiego” stwierdza:

W historii zdarzały się tak zwane objawienia prywatne; niektóre z nich zostały uznane przez autorytet Kościoła. Nie należą one jednak do depozytu wiary. Ich rolą nie jest „ulepszanie” czy „uzupełnianie” ostatecznego Objawienia Chrystusa, lecz pomoc w pełniejszym przeżywaniu go w jakiejś epoce historycznej. Zmysł wiary wiernych, kierowany przez Urząd Nauczycielski Kościoła, umie rozróżniać i przyjmować to, co w tych objawieniach stanowi autentyczne wezwanie Chrystusa lub świętych skierowane do Kościoła (KKK 67).

Po dokładnym zbadaniu sprawy, przeprowadzonym według szczegółowych norm wyznaczonych przez Kongregację Nauki Wiary, Kościół potwierdza autentyczność objawienia jako wydarzenia „godnego wiary”, jednakże przyjęcie go nie jest nakazem religijnym.

Stolica Apostolska oficjalnie potwierdziła przynajmniej 13 objawień Najświętszej Maryi Panny, w tym w Gwadelupie (Meksyk), Saint-Étienne-le-Laus w Paryżu (Matka Boża Objawiająca Cudowny Medalik), La Salette (Francja), Lourdes (Francja), Fatimie (Portugalia) oraz w Pontmain, Beauraing i Banneux.

Inne objawienia maryjne zostały potwierdzone przez lokalnych biskupów. Na przykład w 2010 roku zostało potwierdzone dziewiętnastowieczne objawienie maryjne w Stanach Zjednoczonych – „Matki Bożej Dobrej Pomocy”.

Maryjne objawienia w XX wieku

Dwudziesty wiek bogaty był w doniesienia o objawieniach Maryi, zaczynając od Jej powszechnie znanego ukazania się w portugalskiej Fatimie, po mniej znane, ale równie doniosłe objawienia w Kibeho (Rwanda) czy w Akita (Japonia). Dlaczego Matka Boża pojawia się w naszych czasach?

PODOBA CI SIĘ TEN TEKST

Ks. René Laurentin, znany mariolog urodzony 19 października 1917 roku, a więc zaledwie sześć dni po ostatnim objawieniu się Maryi w Fatimie, przemierzył cały świat, badając wiele z powyżej wspomnianych wydarzeń. Kilka lat temu uwierzył, że te liczne objawienia maryjne są naglącym wezwaniem dla świata zmierzającego ku samozagładzie.

Jak stwierdził ks. Laurentin:

W obecnych czasach mamy na świecie do czynienia z wieloma poważnymi i przygnębiającymi sprawami. Jest zatem wiele powodów, dla których Dziewica Maryja może się ukazywać, aby nas ostrzec. Maryja mówi ogólnie o moralnych nadużyciach, o braku moralności wynikającym ze swobody seksualnej oraz materializmu. Świat odrzucił Boga i po cichu, uparcie podąża drogą grzechu. Przypomina to piłowanie gałęzi, na której siedzimy. Obecnie odczuwamy tego konsekwencje. Świat sam siebie niszczy poprzez konsekwencje grzechu i my sami nie jesteśmy w stanie się uratować. Matka Boża wzywa nas więc do powrotu do naszych korzeni. Prosi o modlitwę i nawrócenie, mówi nam, że Bóg istnieje i że musimy się do Niego zwrócić na nowo. Tylko w ten sposób możemy odnaleźć wolność i swobodę.

Co Najświętsza Maryja Panna pragnie nam przekazać w czasie swoich wizyt? W wywiadzie z 2008 roku ks. Laurentin zauważył, że przesłania objawień są różne, choć jednocześnie bardzo podobne:

Na różne sposoby, w zależności od czasów oraz proroczego znaczenia każdego indywidualnego przesłania, są one echem Ewangelii i zapraszają nas do modlitwy, nawrócenia, pokuty, postu i czytania Pisma świętego, zawsze jednak są zgodne z doktryną Kościoła.


OBJAWIENIE MARYJNE W INDIACH

Czytaj także:
Objawienia maryjne w Indiach? Świadkowie czuli zapach jaśminu

Chociaż objawieniom maryjnym często towarzyszą cuda takie jak na przykład uzdrowienia, nie są one głównym celem ukazania się Matki Bożej. Kiedy Maryja ukazuje się ludziom, Jej głównym celem jest prowadzenie swoich dzieci do Chrystusa.

7 wybranych objawień maryjnych – galeria:
Czytaj także:
Abp Hoser o Medjugorju: Wszystko wskazuje na to, że objawienia będą uznane
Czytaj także:
Jak jedno z objawień fatimskich odmieniło Kościół

Tags:
galeria zdjęćMaryjamiejsca święteobjawieniasanktuarium
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail