Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 24/07/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Znasz roczny rachunek sumienia? Świetne ćwiczenie na koniec roku

DZIEWCZYNA W POKOJU

Sophia Louise/Flickr | CC BY-NC-ND 2.0

Philip Kosloski - 31.12.16

Dzięki temu możesz zrozumieć, gdzie się aktualnie znajdujesz i dokąd może cię prowadzić działanie Boga. Innymi słowy, tylko patrząc wstecz, można iść do przodu.

Nowy rok

Ponieważ zbliża się nowy rok, wielu z nas będzie wyglądać w przyszłość z nadzieją, przekonując samych siebie, że „w przyszłym roku będzie lepiej”. Miniony rok może nie poszedł dokładnie tak, jak tego byśmy chcieli, a nasze „postanowienia noworoczne” przetrwały tylko do połowy stycznia. Jakkolwiek wygląda sytuacja, wypatrujemy przyszłości z iskierką nadziei, że nasza obecna sytuacja ulegnie poprawie.


LEON

Czytaj także:
Piękna i mądra modlitwa na zakończenie roku

Choć czekanie na to, co „może się zdarzyć”, może przez chwilę podtrzymać nas na duchu, więcej pokarmu dla duszy znajdziemy w głębszych ćwiczeniach, na które składają się: refleksja nad całym mijającym rokiem i wdzięczność za liczne błogosławieństwa (i krzyże), które dał nam Bóg.

Proces ten pozwala człowiekowi zrozumieć, gdzie się aktualnie znajduje i dokąd może go prowadzić działanie Boga. Innymi słowy, tylko patrząc wstecz, można iść do przodu.

Jednym ze sposobów zastanowienia się nad minionym rokiem jest zrobienie rocznego rachunku sumienia. Jest to po prostu rozszerzona wersja codziennego rachunku sumienia, który jest centralną częścią duchowości ignacjańskiej.

Codzienny rachunek sumienia

Codzienny rachunek sumienia jest praktyką, w której człowiek zatrzymuje się raz lub dwa razy w ciągu dnia (w południe i na zakończenie dnia), by rozpoznać działanie Boga i uznaje wszelkie winy lub popełnione grzechy.

Św. Ignacy podzielił codzienny rachunek sumienia na pięć części, które często opisywane są w ten sposób:

  1. Stań w obecności Boga. Podziękuj Bogu za Jego wielką miłość do ciebie.
  2. Pomódl się o łaskę, aby zrozumieć, jak Bóg działa w twoim życiu.
  3. Przeanalizuj mijający dzień – przypomnij sobie konkretne chwile i uczucia w tym czasie.
  4. Zastanów się, co zrobiłeś, powiedziałeś lub myślałeś w tych przypadkach. Czy zbliżałeś się czy oddalałeś od Boga?
  5. Spójrz w przyszłość – pomyśl, jak mógłbyś skuteczniej współpracować z Bożym planem. Bądź konkretny i zakończ modlitwą Ojcze nasz.

Jest to piękne ćwiczenie do codziennego praktykowania, które pomaga zrozumieć, jak Bóg działa w twoim życiu, a jednocześnie pozwala na szczerość w ocenie własnych błędów i niepowodzeń. Jest to również pozytywny sposób na to, jak rozpoznać swoje winy, jednocześnie zdając sobie sprawę z miłości i miłosierdzia Bożego.
Czytaj także:
Rachunek sumienia bez poczucia winy – czy to w ogóle możliwe?

Roczny rachunek sumienia

Oprócz praktykowania codziennego rachunku sumienia, można też spojrzeć w szerszej perspektywie i zrobić roczny rachunek sumienia, przyglądając się najważniejszym wydarzeniom minionego roku, a jednocześnie postanawiając, co trzeba by zmienić w nowym roku.

Oto jak mogłoby to wyglądać:

  1. Stań w obecności Boga i podziękuj Bogu za wszystkie błogosławieństwa otrzymane w ciągu ostatniego roku. Przejdź myślami przez każdy miesiąc, przypominając sobie błogosławieństwa, które miały miejsce.
  2. Pomódl się o łaskę zrozumienia Opatrzności Bożej.
  3. Następnie ponownie przeanalizuj każdy miesiąc i zwróć uwagę na wszelkie uczucia lub poruszenia serca, które temu towarzyszą. Cokolwiek czujesz (czy jest to dobre czy złe uczucie), poproś Boga, by pomógł ci zrozumieć, dlaczego jakieś zdarzenie miało miejsce.
  4. Po czwarte, należy poprosić o przebaczenie za wszelkie popełnione grzechy, w pełni ufając w Boże miłosierdzie.
  5. I wreszcie – w oczekiwaniu na nowy rok – pomyśl, jak możesz bardziej współpracować z Bożym planem miłości względem twojego życia.

Jeśli chcemy rozwijać się w jakikolwiek sposób w nowym roku, nie możemy zapominać o przeszłości, ale uczyć się z niej i przyjmować wszystko, co się wydarzyło, w świetle Bożej Opatrzności. Dzięki temu możemy lepiej posuwać się naprzód i czynić to w duchu współpracy, zdając sobie sprawę, że to Bóg o wszystkim decyduje. Na koniec przypomnijmy sobie słowa, jakie Bóg wypowiedział do proroka Jeremiasza:

„Tylko Ja znam plany, które mam względem was – wyrocznia Pana – plany pomyślności, a nie nieszczęścia, aby spełnić wasze nadzieje na przyszłość. Jeśli wezwiecie Mnie, przyjdziecie, będziecie się modlić do Mnie, wtedy was wysłucham. Jeśli będziecie Mnie szukać, znajdziecie Mnie. Jeśli całym sercem będziecie szukać mojej woli, dam się wam znaleźć – wyrocznia Pana” (Jr 29,11-14).


RACHUNEK SUMIENIA

Czytaj także:
Jeżeli dobrze przeprowadzimy rachunek sumienia, to nie zawiedzie także żal za grzechy

Tags:
modlitwarachunek sumienia
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail