Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 08/12/2022 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

George Weigel: nadal powinniśmy poznawać Jana Pawła II

hero-jan-pawel-ii-rodzina-usmiech-radosc-associated-press-fotolink

Barbara Stefańska - 21.10.16

Jakie aspekty nauczania Jana Pawła II nie zostały jeszcze w Polsce wystarczająco "przepracowane"?

Barbara Stefańska: O Janie Pawle II napisano wiele książek, artykułów i świadectw. Czy sądzi Pan, że wiemy już o nim wszystko, czy też nadal możemy poznać go bardziej?

George Weigel*: Nie uważam, żeby Kościół w Polsce odkrył w wystarczający sposób myśl Jana Pawła II. Nie jest znana ani papieska doktryna społeczna, ani jego teologia ciała. Odpowiadając więc na pytanie: nadal możemy poznać papieża lepiej.

Które z aspektów nauczania Jana Pawła II są najistotniejsze i najbardziej dla nas aktualne? Co powiedziałby obecnie papież przywódcom światowym i wszystkim ludziom na świecie? 

To niesłychanie istotne pytanie. Jak wskazałem przed chwilą, mało widzę dowodów na to, że nauczanie społeczne Jana Pawła II zostało w Polsce odpowiednio „przepracowane”, co być może jest jednym z powodów, dla których polska polityka jest obecnie w tak trudnym miejscu.

Oprócz tego mamy do czynienia z bezprzykładnym atakiem na zawarty w Piśmie Świętym obraz osoby ludzkiej, który przypuszcza europejska kultura wysoka obecnego stulecia, a właśnie teologia ciała stanowi najlepszą możliwą na ten atak odpowiedź. Nie chcę się powtarzać, ale te właśnie dwa aspekty myślenia Jana Pawła II winny być w Polsce pogłębione i poszerzone.

Czego, według Pana, Jan Paweł II oczekuje dziś z nieba od Polaków?

Dojrzałości i przypomnienia sobie niesamowicie wyzwalającego charakteru solidarności w polskim społeczeństwie w latach 80-tych XX w.

Dla polskich nastolatków Jan Paweł II to już postać jedynie historyczna, nie mają związanych z papieżem własnych wspomnień. Czy Jan Paweł II może także teraz być przewodnikiem i przykładem dla ludzi młodych?

Jest powszechnie szanowany w całych Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza tam, gdzie poważnie traktuje się teologię ciała i nową ewangelizację. Nie ma powodu, dlaczego to samo nie miałoby stać się w Polsce. Do tego jednak potrzeba zewnętrznego impulsu; to nie stanie się samo z siebie.

Czym przede wszystkim Jan Paweł II wpłynął na świat i Kościół? Jak ocenia Pan to dzisiaj?

Był spiritus movens rewolucji roku 1989 i tchnął nowe życie w Kościół katolicki, który zaczął na nowo przyciągać do siebie ludzi. A stało się to w momencie, kiedy niewielu wierzyło, że jest to w ogóle możliwe.

* George Weigel –amerykański pisarz katolicki, teolog, działacz społeczny i polityczny, autor najlepiej sprzedającej się biografii papieża Jana Pawła II „Świadek nadziei”.

Tags:
edukacjajan paweł IIpolski kościół
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!