Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 16/07/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Takiej Maryi nigdzie nie zobaczysz! Obrazy Bradi Barth

MALARKA BRADI BARTH

BRADI BARTH © www.bradi-barth.org

Anna Malec - 06.10.16

Na obrazach Bradi Barth Maryja jest piękną, delikatną, pełną pokoju kobietą, Józef młodym, czułym mężczyzną, a Jezus bawi się owieczką na kółkach. Musisz je zobaczyć!

Bradi Barth urodziła się w 1922 roku Szwajcarii, choć większość życia spędziła w Belgii. To tam mieszkała i malowała do końca swoich dni, czyli do 2007 roku. Była trzecim z czworga dzieci. Jej tata był poważanym chirurgiem, mama opiekowała się domem. To tu Bradi zaczęła odkrywać swoje artystyczne pasje.

Maryja na obrazach Bradi Barth

Po wojnie, w 1946 roku postanowiła studiować na Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie w Belgii. Miała już za sobą doświadczenie pracy w przedszkolu, miała też uprawnienia potrzebne, by uczyć w szkole. Wybrała jednak studia, które skończyła, otrzymując złoty medal.

Przewodniczką i mistrzynią dla młodej Bradi była Maryja. To jej wizerunek najczęściej pojawia się na obrazach. Jej też malarka zawiozła swój studencki złoty medal – złożyła go u stóp Matki Bożej w Sanktuarium Czarnej Madonny w Einsiedeln, w opactwie benedyktyńskim. Właśnie do tego wizerunku była szczególnie przywiązana. Wpływ na styl Bradi mieli flamandzcy i włoscy malarze. Jej obrazy odzwierciedlają piękno stworzenia i głęboką wiarę artystki.

Zawsze miała przy sobie Nowy Testament – on był jej inspiracją. Głębokie życie duchowe malarki widać w obrazach o życiu Jezusa – od wjazdu do Jerozolimy, aż po spotkanie z uczniami w drodze do Emaus (Rex tuus venit) i Maryi (Magnificat), podobnie jak w obrazach o różańcu i Drodze Krzyżowej. Wizerunek z 14 stacjami męki Chrystusa można dziś zobaczyć w kościele w Islandii, niedaleko Reykjaviku. Malarka podkreślała, że jej talent to dar od Boga. Pewnie dlatego większość jej prac to sztuka sakralna.

Droga krzyżowa

Ostatnie cztery lata życia artystki to czas, w którym z powodu choroby nie mogła malować, choć i wtedy niezupełnie odcięła się od swoje pracy. Powstał wtedy m.in. obraz przestawiający 15. stację Drogi Krzyżowej – Zmartwychwstanie. Namalowała go w 2003 roku na prośbę papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, z którym przez lata była blisko związana. Organizacja do dziś ilustruje obrazami Bradi swoje publikacje, a nawet kartki świąteczne.

Wyrażała swoją wiarę nie tylko przez swoje prace, ale też poprzez cierpienie, którego doświadczała w ostatnich latach życia. Obrazy z tamtego czasu maja szczególną symbolikę – Bradi chciała swoim trudem „wymalować” słowa Benedykta XVI: „Kto wierzy, nigdy nie jest sam”. Malowała, by w ten sposób mówić innym o Bogu. Takie też zadanie mają jej obrazy dzisiaj.

Fundacja Bradi Barth 

Prawa autorskie do jej dzieł udostępnia dziś fundacja, pod budowę której w 2000 roku malarka położyła kamień węgielny. Jasno też określiła jej cel: ewangelizacja, wsparcie misji i projektów katolickich, a wszystko to w jedności z papieżem w Rzymie, z Chrystusem i pod opieką Najświętszej Maryi Panny.

Fundacja udostępnia obrazy bezpłatnie, a kto chce, może w zamian złożyć za nie dobrowolną ofiarę. Według życzenia malarki pieniądze są przeznaczane na cele ewangelizacyjne.

Bradi Barth zmarła 2 października 2007 roku w swoim domu belgijskim mieście Kalken. Miała 85 lat.

Nigdy nie komentowała swoich prac. Pozostawiała to oglądającym. Także tobie. Zobacz jej niezwykłe obrazy!

*Strona WWW malarki


archeologia, syria, Dura Europos

Czytaj także:
Archeolodzy odkryli najstarszy wizerunek Maryi?
Czytaj także:
Najpiękniejsze pieśni maryjne z Bliskiego Wschodu


Ikona Matki Bożej na górze Athos w Grecji

Czytaj także:
Najstarsza modlitwa do Maryi

Tags:
malarstwoMaryjasztuka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail