Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 26/09/2022 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Święty Serafin od niedźwiedzi

WEB NIEDŹWIEDŹ SERAFIN Z SAROWA Domena Publiczna

Domena Publiczna/Wikipedia

Łukasz Kobeszko - 18.08.16

W snach odwiedzała go Matka Boża i święci. Podczas niedzielnej Eucharystii widział aniołów. Choć niczego nie napisał, stał się świętym, którego popularność przekroczyła zarówno granice Rosji, jak i linie podziału pomiędzy Kościołami chrześcijańskimi.

W wielu cerkwiach prawosławnych na świecie ujrzeć można ikonę starca ubranego w znoszone szaty mnicha. Tajemniczy pozostaje jego wyraz twarzy, oświetlany blaskiem płonącej lampy oliwnej. Promieniuje łagodną dobrodusznością siwowłosego staruszka. Ale też tkwi w nim średniowieczna surowość ascety.

Święty jest ukazywany najczęściej w pozycji klęczącej, pochylonej ku ziemi lub nawet zgarbionej, jakby dźwigał na swoich barkach wydarzenia całego życia, ale również ciężkie doświadczenia wszystkich, których spotykał.

Prawa dłoń starca czyni gest błogosławieństwa lub spoczywa na sercu, w  lewej znajduje się charakterystyczna, dość rzadka w prawosławiu odmiana „czotek” (sznura modlitewnego do odmawiana modlitwy Jezusowej) – tzw. „lestowka”, używana przez rosyjskich staroobrzędowców. Święty Serafin z Sarowa pokazywany jest często pośród leśnej pustelni, gdzie na  modlitwie i pracy spędził większość dorosłego życia.

Cerkiew starców i pustelników

Aby zrozumieć fenomen takich postaci jak żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku Prochor Masznin, który w życiu monastycznym przyjął imię Serafin, należałoby cofnąć się prawie o dwieście lat wstecz.

Pomiędzy XV i XVI wiekiem nad Wołgą i mniejszymi rzekami Rosji powstają pierwsze wspólnoty pustelnicze, żyjące ascezą i modlitwą Jezusową przyniesioną z greckiego Półwyspu Athos.

Na początku XVIII wieku car Piotr I zlikwidował godność Patriarchy Moskwy  i podporządkował swojej władzy politycznej Synod Biskupów.

Autorytetami dla rzesz prawosławnych stali się święci starcy i pustelnicy, wskazujący na ideał życia chrześcijańskiego. Istniejący w świecie i dla świata, ale jednocześnie przekraczający go swoim ewangelicznym radykalizmem. W takim też duchu poszukiwania życia prawdziwie Chrystusowego wyrósł w Kursku święty Serafin, ostatni kanonizowany przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną przed rewolucją październikową.

  • 1
  • 2
Tags:
cerkiewkościółMaryjaRosja
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail